County Commission Committees

ANMIAL CONTROL (JAN. ANNUALLY)
Patsi Gregory - Chair
Dr. Dan Hitch
Keith Hoover
Steve Haley
Eric Roberts

Finance Audit (JAN. ANNUALLY)
Ervin Brown
Dennis Wade
Stacey Moore
Robert Farmer
Lanny Adcock
Tommy Baggett
Don Eden
Brad Mooreland
George Hatcher

BEVERAGE (SEPT. EVEN YEARS)
Ervin Brown
Michael Dorris
Bobby Couts
Bill Moore
Eric Roberts

FINANCE INVESTMENT (JAN. ANNUALLY)
FINANCE MANGAGEMENT ACT OF 1981
RESOLUTION NO. 12219272
PER TCA 5-21-105 (a) (2)
Howard Bradley, County Mayor      Ex Officio
Kendra Shelton, Trustee                Ex Officio
Faye Stubblefield                          Member
Joshua Evans                               Member
Tommy Jackson                            Member

BUDGET (JAN. ANNUALLY)
RESOLUTION NO. 12219272
PER TCA 5-21-105 (a) (1)
Keith Hoover - Chair
Faye Stubblefield
Lanny Adcock 
James Bowens
Bobby Couts

FINANCE MANAGEMENT (SEPT. ANNUALLY)
TCA 5-21-101, et. seq.
Howard Bradley, County Mayor                                                    
Mike Davis, Director of Schools                                                
Delvin Hester, Road Superintendent                                               
4 citzens elected by county Commission (need not be from County Commission)
Bill Moore
Bob Hogan
Lanny Adcock
Tommy Baggett

BUILDINGS AND GROUNDS
(SEPT. EVEN YEARS)
Lanny Adcock - Chair
Eric Roberts
Burton Glover
James Bowens
Bob Hogan

FIRE (SEPT. EVEN YEARS)
Stacey Moore - Chair
Billy Vogle
Kevin Gray
Joshua Evans 
Michael Dorris

CHAIR OF COUNTY COMMISSION
(SEPT. ANNUALLY)
Howard R. Bradley

CHAIR PRO-TEM (SEPT. ANNUALLY)
Steve Haley

Law Enforcement (SEPT. EVEN YEARS)
Tommy Baggett - Chair
Billy Vogle
Bill Moore
Eric Roberts
Burton Glover

COUNTY ATTORNEY (NOV.  2 YEARS BY CONTRACT)
Clyde Richert

 

DELINQUENT TAX (SEPT. EVEN YEARS)
Robert Farmer
Michael Dorris
Faye Stubblefield
Tommy Jackson
Joshua Evans 

LEGISLATIVE (SEPT. EVEN YEARS)
Patsi Gregory
Burton Glover- Chair
Ervin Brown
Steve Haley
Bob Hogan

EDUCATION (SEPT. EVEN YEARS)
Steve Haley 
Burton Glover
Mike Ellis
Robert Farmer
Bill Moore

NOMINATIONS (SEPT. EVEN YEARS)
Billy Vogle - Chair
Joshua Evans
Tommy Baggett
Randy Wilson
Faye Stubblefield

ETHICS (JULY ANNUALLY)
Neil Sutherland - Chair
Burton Glover
Robert Farmer
Chris Traughber
Randy Wilson
3 Commissioners
1 Constitutional County Officer
1 Member from Committee or Board

PERSONNEL (SEPT. EVEN YEARS)
Alice French
Caleb Fuqua
Don Eden
Bob Hogan
Ervin Brown
Howard Bradley       Ex Officio
Jody Stewart           Ex Officio

EMERGENCY MANAGEMENT SERVICE
AMBULANCE/CIVIL DEFENSE (SEPT. EVEN YEARS)
Billy Vogle
Tommy Baggett
Faye Stubblefield
Randy Wilson
Don Eden - Chair

SOLID WASTE
Randy Wilson - Chair
Don Eden
Bill Moore
Burton Glover
Bob Stroud

 

SAFETY COMMITTEE (JAN. ANNUALLY)
RESOLUTION-JAN. 18 1993
ROBERTSON COUNTY TOSHA REP. PERMANENT CHAIRMAN
2 members elected by County Commission
3 members appointed as employee representatives by 
County Mayor after conferring with Department Heads
James Bowens                             County Commission
Tommy Jackson                           County Commission
Donna Dorris                               Employee Representative
Laura Kindred                              Employee Representative
Ryan Martin                                 Employee Representative
R. L. Douglas -                             TOSHA

 


BOARDS, COMMISSIONS, AGENCIES AND POSITIONS
ELECTED OR OTHERWISE APPOINTED BY THE 
ROBERTSON COUNTY BOARD OF COMMISSION


 

 

AGRICULTURE
TCA 49-50-104 (JAN. ANNUALLY-2 YEAR TERMS, VARIOUS
                        EXPIRATION DATES)
3 Commission Members required
Joel Bernard          2019
Randy Wilson         2019
Denise Routzahn    2019
Bobby Couts          2019
Burton Glover       2018
Tom Head             2018
Noami Riggs          2018

EMERGENCY COMMUNICATIONS
DISTRICT BD. (E911) TCA 7-86-105 (b) (1) &
5-6-106 (JAN. - 4 YR. TERMS)
Nancy Johnson       2021
Kathy Spears         2020
Gwen Martin          2018
Bruce Dean            2019
R. L. Douglas         2018
Jim F. Ring, II         2019
Russell Gupton       2019
Bill Holt                 2020
David Thompson    2020 

EQUALIZATION BOARD
TCA 67-1-401 (a) (APRIL - 2 YEAR TERMS, EVEN NUMBERED YEARS)
Bill Jones                            2018
Wayne Dugger                    2018
ohn Mantooth                     2018
Jeff Bradley                        2018
Lynn Crouch                       2018

HANDICAP ADVISORY BOARD
(SEPT. ANNUALLY
)
2 members from County Commission
3 citizens appointed by county Executive
Arthur Garrison
Rev. Frank Evans
Deborah Justice
Ervin Brown
Tommy Jackson

Highland Crest College BD. - 2 YR.
Dr. Grant Bell         County                July, 2018
Leslie Diehm          County                 July, 2018
Cathy Gunn           City                     July, 2015
Dr. Tommy Crunk  City                     July, 2015
                            Chamber              July, 2015
Jean Baker            Ind. Dev. Bd.        July. 2015
Billy Batson            College                Indefinite Term

HEALTH AND SAFETY STANDARDS BOARD (OCT. ANNUALLY)
Larry DiOrio            2017
Keith Hoover           2017
Eugene Federman    2017
Tommy Baggett       2017
W. O. (Bill) Jones     2017

HISTORIAN TCA 5-18-01 (INDEFINITE TERM)
Yolanda Reid

BOARD OF ZONING APPEALS
TCA 13-7-106 (JAN. 5 YEAR TERMS, VARIOUS EXPIRATION DATES)
Don Darraugh             2020
Bob Stroud                 2022
Sharon Robinson        2018
Andy Teasley             2019
Buddy Bryant             2020

INDUSTRIAL DEVELOPMENT BOARD
CHAPTER 226, PRIVATE ACTS OF 1990
(SEPT. EVEN NUMBERED YEARS)
REGULAR TERMS - 6 YEARS
Whitfield Hamilton          2018
Caleb Fuqua                   2018
Matt Burnett                  2018
Robert H. Ralston, II       2020
Roger Blackwood            2020
Tony Neal                      2020
Jessica Blackburn            2022
Ted Jamison                   2022
Ralph Illges                    2022

CONSTRUCTION BOARD OF APPEALS
JANUARY, ANNUALLY
Matt Burnett
Steve Powell
Tracey Barrow
Jerry Reynolds
Bobby Couts

JAIL DISCIPLINARY REVIEW BOARD
TCA 41-2-111 (c)
APRIL 1 YEAR TERMS
Appointed by Sheriff subject to approval by 
County Copmmission, 1 member from Sheriff's Office, 2 citizens
Kenneth Drake
Linda Royer
Patrick Traughber
Dora Greer
Jerrilynn Jones
Nichole Simmons
Baylee Jones 

RECORDS COMMISSION, PUBLIC TCA 10-7-401, MAY
1 County Commissioner for 4 year term
1 Judge of a Court of Record by all such 
Judges holding court in Robertson County
Register of Deeds                         Ex Officio
County Clerk                                Ex Officio
County Historian                           Ex Officio
Genealogist appointed by County Mayor
Josh Dugger                                2018
Judge Joel Perry
Connie Stroud
Yolanda Reid - Chair
Susan Atchley
Mark Lowe 

LIBRARY BOARD (REGIONAL)
TCA 10-3-103
JULY - 3 YEAR TERMS
2 members from Robertson County
Jane Ligon               2020


LIBRARY BOARD (ROBERTSON COUNTY)
TCA 10-13-103 JULY - 3 YEAR TERMS
VARIED EXPIRATION DATES
Corinne Balthrop      2019                  
Susan Long Marks    2020
Jane Ligon               2020                 
Mary Sue Head         2018                  
Chris  Causey           2019      
Alice Thomas            2019

VETERANS SERVICE OFFICE
TCA 5-3-111 (INDEFINITE TERM)
Dan Riley 

WORK RELEASE COMMISSION
TCA 41-2-134 (JANUARY - 4 YR. TERMS)
3 members appt. by Sheriff subject to
County Commission confirmation
Tommy Baggett     2018
Lanny Adock          2018
Faye Stubblefield   2018

MEDICAL EXAMINER
Dr. Scott Jordan

WORKHOUSE BOARD TCA 41-2-104
2 COUNTY COMM. (JAN. - 2 YR. TERMS)
Howard R. Bradley               Ex Officio Chair
Robert Farmer                     2018
Stacy Moore                        2018
Don Eden                            2017
Patsi Gregory                      2017

PLANNING COMMISSION - ROBERTSON CO.
REGIONAL - TCA 13-3-101
(FEB. - 4 YEAR TERMS, VARIED EXP. DATES)
Nominated by County Mayor, subject to confirmation by
TN State Planning Office
Rick Green                                 2018
Eugene Federman                       2018
William Bell Henry                       2018
Danny Borthick                           2020
Kay Bagby                                  2020
Tommy Baggett                          2021
W. O. (Bill) Jones                        2021
Don Langford                              2021
Larry DiOrio                                 Ex Officio
(County Mayor's designee)

JOINT AIRPORT BOARD (DEC. - 5 YR. TERMS)
Glen Roberts        (County)              2020
Sam Chitty          (County)               2019
Neil Peterson        (City)                  2017
Henry Ruth           (Joint)                2018
Marvin Smith         (City)                 2019
Chris Simpkins      (joint)                 2021
Mel Carr               (joint)                 2018

HEALTH BOARD (JAN. - 4 YEAR TERMS)
TCA 68-2-101
2 physicians from list of not more than 4 nominated by 
convention of physicians called by County May for that purpose

1 dentist from list of 3 county dentists nominated by county or 
District Dental Society

1 pharmacist from list of 3 county pharmacists nominated by
County or district Pharmaceutical Society

1 gradute nurse form list of 3 county nurses nominated by
County or District Nursing Association

By Resolution, the county Commission may provide for election
of a veterinarian and elect a veterinarian.

By Resolution, the County Commission may provide for election
of a consumer representative and elect such a representative.

Dr. Scott Jordan              County Medical Officer         Ex Officio
Mike Davis                     Director of Schools              Ex Officio
Howard R. Bradley          County Mayor                     Ex Officio
Dr. Tommy Crunk            Physician                              2020
Dr. Mark Pennington        Physician                              2020
Dr. Kevin Fisher              Dentist                                  2020
Dr. Don Sloan                 Pharmacist                            2020
Marilyn Worsham            Graduate Nurse                      2020
Dr. Kevin Wood               Veterinarian                          2020

 

IMPACT FEES COMMITTEE (OCTOBER 2014)
Lanny Adcock
Tommy Baggett
Bill Jones
Carol Cordrey
Margot Fosnes
Gwen Martin